Marzy ci się własny ogród? Wiesz, że najlepiej smakują warzywa i owoce prosto z własnego ogródka? Wyobrażasz sobie letnie wieczory na tarasie w otoczeniu wyhodowanych kwiatów? Niezależnie od tego czy zaczynasz pracę w swoim własnym ogrodzie, czy zajmujesz się kilkoma doniczkami na balkonie, brak podstawowej wiedzy w tym zakresie, może nieść ryzyko porażki. Aby ogrodnictwo stało się odprężającym i satysfakcjonującym zajęciem warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Poznaj swój ogród.
Zanim zaczniesz sadzenie roślin, poznaj teren własnego ogródka. Przede wszystkim sprawdź, w jakim kierunku jest położony. Wiedza, gdzie i jak długo w ciągu dnia docierają promienie słoneczne jest niezwykle przydatna. Większość owoców i warzyw wymaga pełnego nasłonecznienie minimum pięć godzin dziennie. Zioła i warzywa korzenne będą rosły w półcieniu. Zastanów się także jaki rodzaj gleby przeważa w ogrodzie. Zasadne będzie wykonanie testu gleby. Dzięki temu będziesz wiedział jakie rośliny możesz uprawiać.
Projekt ogrodu podstawą sukcesu.
Przed udaniem się do sklepu ogrodniczego przygotuj projekt ogrodu. Bez problemu zrobisz to sam — kartka papieru i kilka inspirujących poradników ogrodnika wystarczy. Pamiętaj, że projekt pt. „własny ogród” oraz pośpiech nie idą w parze. Na samym początku zastanów się, czego oczekujesz od własnego ogrodu. Dużo kolorowych, różnorodnych rabatek? Sporo przestrzeni rekreacyjnej? Mini szklarnia? Na samym początku postaw na prostotę i wybierz rośliny, które nie wymagają ręki doświadczonego ogrodnika. Przy sadzeniu kwiatów pamiętaj, że rośliny potrzebują przestrzeni. Początkowe małe sadzonki też kiedyś urosną.
Sprzęt i meble ogrodowe.
Tworzenie i pielęgnacja ogrodu wymagają odpowiedniego sprzętu. Zakup narzędzi i mebli ogrodowych to spory wydatek. Nie stworzysz schludnego ogrodu bez kosiarki, łopaty, grabi czy sekatora. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie droższego i lepszego jakościowo sprzętu wspólnie z sąsiadem. W przypadku mebli ogrodowych rozważ zrobienie ich z palet. Ten trend podbił serce niejednego ogrodnika.
Pielęgnuj swój ogród i odpoczywaj.
Kiedy ogród zaczyna się rozwijać, nie zaniedbuj go. Wykonuj pracę ogrodowe, wyrywaj chwasty i podlewaj rośliny nim uschną. Pamiętaj, jednak, że własny ogród przede wszystkim powinien być źródłem radości i satysfakcji. Nadmierna konieczność pielęgnacji i wprowadzania zmian może być frustrująca i pracochłonna. Upewnij się, że masz czas, aby usiąść i delektować się owocami swojej pracy. Odpowiednie przygotowanie pomoże uniknąć błędów i cieszyć się własną oazą latami.