Lato to najlepszy okres dla każdego ogrodnika. To tutaj zbiera owoce swojej ciężkiej pracy w ciągu całego roku. Co prawda najlepszą porą na sadzenie nowych roślin jest wiosna, ale istnieje mnóstwo kwiatów i drzew, które najlepiej kiełkują latem. To też najlepszy okres na pielęgnację swojego ogrodu i dodatkowe obowiązki, których ogrodnik nie może zaniedbać. Praktycznie każdy miesiąc wyróżnia się innym zakresem prac, dlatego warto wykonywać wszystko po kolei.
Czerwiec
W czerwcu stosunkowo rzadko pada deszcz, co wymusza na ogrodniku dodatkowe podlewanie. Sprzyja to powstawaniu dodatkowych chwastów, które trzeba regularnie pielić. Ważne jest też odpowiednie nawożenie roślin i spulchnianie gleby. Może to dać podwaliny pod zupełnie nowe rośliny, czerwiec znany jest z kwitnienia piwonii, irysów i goździków. Ogrodnik nie może zapomnieć o takich krzewach jak kalmie, głogi czy jaśminowce. Piękną ozdobą czerwcową są oczywiście róże. Warto zainteresować się też pnączami: glicyniami lub powojnikami.
Lipiec
Najważniejsza dla ogrodnika w lipcu powinna być pielęgnacja kwitnących kwiatów. Szczególnie ważne jest usuwanie tych przekwitłych. Inspiracja ogrodnicza w lipcu sięga zenitu, bo to okres zasiewania wielu kwiatów dwuletnich. Do najpopularniejszych należą stokrotki, malwy, bratki oraz orliki. W lipcu należy również pamiętać o przycinaniu ziół, aby lepiej się rozkrzewiły. Przycięte można wysuszyć. Sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale też jako źródło wspaniałych, ogrodowych zapachów.
Sierpień jako podsumowanie naszych starań
Wszystkie letnie wysiłki ogrodnika kumulują się w sierpniu, kiedy wszystko rozkwita, a ogród prezentuje się najwspanialej. W końcu można komponować bukiety wszystkich rodzajów. To dobry moment na wyjazd na urlop, bo ogród nie wymaga takich starań jak wcześniej. Każdy ogrodnik znajdzie tu jednak dodatkowe zajęcie. 2 połowa miesiąca to idealny okres na sadzenie krzewów iglastych. Trzeba pamiętać, że praca ogrodnika trwa cały rok. Regularna praca pod koniec sierpnia przyniesie rezultaty latem przyszłego roku.