Bez dywanu ani rusz. Salon jest miejscem, w którym dywan być musi. Mniejszy lub większy zawsze postawi kropkę nad i. Jaki dywan wybrać? Setki wzorów i motywów, setki kolorów, różne style – jest w czym wybierać. Zanim dokonamy wyboru, warto wiedzieć, że dywan wybieramy na końcu, kiedy mamy już określony kolor ścian i wybrane meble. Łatwiej bowiem dopasować dywan do tego, co już mamy, niż odwrotnie.

Dywan nowoczesny to ten w paski, romby, półkola, charakteryzujący się odważnymi barwami. Jest wyrazisty, często nietuzinkowy. Zdecydowanie ożywia wnętrze. Ale uwaga, jeżeli nasze meble mają krzykliwe kolory (lub ściany mają żywe barwy) wybierzmy dywan bardziej subtelny. W przeciwnym wypadku nasz salon nie będzie miejscem odpoczynku, a my otoczeni tyloma barwami i bodźcami nie będziemy czuli się w nim dobrze.

A może dywan eko? Wykonany z naturalnych surowców wtapia się w wystrój wnętrza, stając się elementem niezwykle neutralnym. Juta lub trawa morska na podłodze? Tak! Będzie nie tylko przytulnie, ale i w zgodzie z naturą. Idealne rozwiązanie, gdy mamy sofę w zdecydowanym kolorze lub krzykliwe ściany. A na koniec klasyka. I to w dwóch odsłonach. Dywan klasyczny typu shaggy, z długim włosem, jednolity i neutralny. Sprawdzi się pod stolikiem kawowym lub ławą. Ze względu na długie włosie oraz gęste runo duży dywan shaggy nie jest praktyczny – czyszczenie nie należy do najłatwiejszych. Tego typu dywany sprawdzą się w miejscach mniej użytkowanych. Inna odsłona klasyki to dywany z motywem tureckim. W czasach PRL-u dominowały we wnętrzu nie tylko ze względu na zdecydowany kolor (czerwony lub bordowy), ale i rozmiar, ponieważ zajmowały niemal całą powierzchnie pokoju, nie wliczając mebli.

Dziś dywany z tureckim motywem są…piękne. Większy wybór kolorów, zabawa motywem i mniejszy rozmiar. Dziś takie dywany nie przytłaczają. Salon to zaraz po kuchni najważniejsze pomieszczenie w domu. Przemyślmy swój wybór, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *