Schody w domu pełnią ważne funkcje i są czymś więcej niż połączeniem różnych kondygnacji. Mają ogromne znaczenie estetyczne, a także funkcjonalne. Co warto wziąć pod uwagę przed zaplanowaniem schodów?

Po pierwsze – budżet: Tak jak w przypadku każdego aspektu renowacji, budżet, którym dysponujesz, określi styl i wielkość schodów oraz poręczy, a także wpłynie na to jakich materiałów użyjesz do ich budowy. Po drugie – przestrzeń, którą dysponujesz. Naprawdę ważne jest to, byś pamiętał, ile faktycznie masz miejsca. W większości sytuacji schody zajmują centralne miejsce, znajdują się blisko wejścia do domu i części dziennej – salonu, kuchni.

Uwzględnij przestrzeń komunikacyjną i przestrzeń nad głową na górze i na dole schodów. Proste schody są najłatwiejsze do zbudowania i zainstalowania, ale zajmują dużo przestrzeni. Dlatego najczęściej wybierane są inne rozwiązania: schody dwubiegowe, łamane, wachlarzowe, zabiegowe – każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety, które musisz wziąć po uwagę. Najmniej miejsca zajmują schody spiralne, w naprawdę ciasnych miejscach spiralne schody mogą być najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Po trzecie – bezpieczeństwo: Podstawową funkcją schodów jest zapewnienie bezpiecznego dostępu między piętrami. Najbezpieczniejsze schody to takie, które mają spoczniki – miejsce, na którym można odpocząć bez konieczności pokonywania zbyt dużej liczby stopni bez przerwy. Do twoich schodów potrzebne będą poręcze i balustrady, wystarczająco mocne, aby zapewnić wsparcie podczas chwytania i oparcia się na nich. Klatka schodowa również musi być dobrze oświetlona.

Po czwarte – wielofunkcyjność. Jak najlepiej zagospodarować pustą przestrzeń pod schodami? Miejsca te można sprytnie wykorzystać jako witryny, szafki, biura, dziecięce schowki, spiżarnie, a nawet łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *